En sunnere versjon av muffins, som er fulle av gode smaker. En super måte til å benytte overmodne bananer.
Oppskrifter på Avokado og Ananasmuffins
12 stk
Ingredienser til Avokado og Ananasmuffins
- 150 gr fint revet squash
- 1 stk stor avokado, most
- 250 gr små biter ananas, godt avrent (vekt etter avrenning)
- 90 gr Sana Bona kokossukker
- 0.5 dl Sana Bona kokosirup
- 2 ss moste linfrø
- 4 ss solsikkeolje, eller annen olje med lite smak
- 0.5 ts eplecider eddik
- 1 ts ekte vaniljepulver
- 5 stk hakkede, tørkede dadler
- 2 ss presset sitronsaft
- 125 gr Sana Bona kokosmel ,eller malt Sana Bona kokosmasse
- 90 gr glutenfrie havregryn
- 1 ts bakepulver
- 1 ts natron
- 2 ts kanel
- 1 klype Sana Bona rosa Himalayasalt
- 1 dl vann
- 1 ts fiberhusk
Slik lager du avokado og ananasmuffins:
Sett ovnen på 180 grader. Miks revet squash, most avokado, hakket ananas, palmesukker, linfrø, eplecider eddik, rå vanilje og hakkede dadler. Sett det til side i min. 2 minutter.
Bland de tørre melsortene, bakepulver, kanel og salt. Bland så det tørre i det våte. Legg fiberhusk i vann i noen minutter, før du tilsetter denne, som vil gi deigen en klissete konsistens. Deretter tilsetter du sitronsaften, og blander dette inn i deigen til slutt. Bruk en skje og fyll muffinsformene 3/4 fulle.
Stek muffinsene i 25 minutter. Ta de ut og la de stå i formene i 5 minutter før du tar de ut. Dette er viktig for at formen på muffinsene skal holde seg.
Lagres i lufttett boks i kjøleskap i opp til 5 dager.