Squashruller med nøtteost

Beskrivelse

Prøv en annerledes lunsjrett eller lett middag. Nøtteosten er laget av presserester fra paramelk du lager selv.
Squashruller med nøtteost
Lagre som favoritt
Mine favoritter
Send i e-post
Skriv ut

Ingredienser

Oversikt / Stikkord
Oppskriftgruppe
Småretter
Mengde
2 porsjoner
Nøtteosten:
Her brukes presserestene av paramelk laget av 16 dl vann og 4 dl paranøtter.
4 ss olivenolje x-virgin
1/2 til 1 vårløk eller litt purre
1 klype rosa salt
1/2 lime, saften
6 soltørkede tomater, i biter
litt pepper

Squashrullene:
1 stor squash, gul eller grønn
1 liten bunt basilium ( gjerne småbladet) eller 2 stilker bladpersille

Grønn saus:
1 stor neve basilikum eller 2 store stilker bladpersille
1/2 vårløk
1 klype salt
2 ss olivenolje x- virgin
1/2 lime, saften
100 gr squash, i biter

Pynt med spirer/grønneblader

 

Fremgangsmåte

Paramelk og presserester:
For å lage ost, lager du først nøttemelk av paranøtter og vann. Forholdet er 1:4. Mos vann og nøtter sammen 1-2 min i en blender. Sil melken gjennom en nøttemelkspose. Klem ut melken. Det som blir igjen i posen er presserester. De lager du ost av.

Tilsett olje, hakket vårløk, soltørkede tomater, salt, pepper og lime til presserestene. Kna det sammen til en ost. Smak til om du trenger mer/mindre olje. Presser du ut mye melk av nøttene, trenger du litt mer olje i osten. Osten skal ikke være for tørr.

Bruk ostehøvel eller mandolin til å høvle squashplater av squashen på langs. Du trenger ca 3 stk plater som du legger delvis overlappende bortover til en remse. Platene skal overlappe hverandre i skjøten så du kan rulle det hele til en rull etterpå.

Smør ost på 4-6 slike squashflak/ plater. Dryss på hakkede krydderurter. Rull de sammen til ruller og pynt med spirer og urter.

Den grønne sausen lages ved å mose alle ingrediensene i en blender. Denne sausen skal brukes til pynt rundt squashrullene. Bruk gjerne er tom flaske ( ketchup ell) til å fylle og sprute ut sausen med i et pent mønster.

Pynt tallerkenen med urter.